Rundturer vinter
Kart

Rundreiser vinter: 1. nov - 14. mars

En klassisk rundreise om vinteren fra Bergen til Kirkenes er en frisk opplevelse som virkelig lar deg utforske det vakre vinterlandskapet. Du kan velge mellom reiser som tar 12, 11, 7 eller 6 dager. Stedene som ble besøkt om natten på vei nordover, blir besøkt på dagtid på reisen sørover igjen. I de store byene får du god tid til å gå i land, enten for å se stedene på egen hånd eller for å blir med på en av våre mange utflukter.

Nordgående rundtur

Dag 1: Ombordstigning i Bergen
Havner vi besøker i dag: Bergen

Reisen vår starter i Bergen. På veien nordover kan du bli med på en rekke utflukter, og du kan få med deg spennende foredrag om bord. Meget foregår på dekk, så du får sjansen til å nyte den klare og friske luften. Kos deg med den avslappende atmosfæren om bord, og bli kjent med medpassasjerene dine mens vi seiler forbi det spektakulære vinterlandskapet.

Dag 2: Ålesund
Havner vi besøker i dag: Florø, Måløy, Torvik, Ålesund, Molde.

Skipet navigerer nordover, forbi skjær og øyer og til Ålesund. Se den inspirerende arkitekturen i Apotekergata og Kongensgate – som er perfekte eksempler på art nouveau-stilen. Vi anbefaler også å bli med utflukten til fjellet Aksla, der du kan fryde deg over den fantastiske utsikten.

2C Art Nouveau tour, Ålesund
2D Atlanterhavsparken Akvarium og Aksla

Dag 3: Kongenes by, Trondheim
Havner vi besøker i dag: Kristiansund, Trondheim, Rørvik.

Trondheim var Norges første hovedstad. De gamle trehusene langs Nidelven som er bygget på trepilarer utgjør en fargerik kontrast til snøen som dekker byen om vinteren.

3B Trondheim med Nidarosdomen
3D Byvandring Trondheim

Dag 4: Polarsirkelen og Lofoten
Havner vi besøker i dag: Brønnøysund, Sandnessjøen, Nesna, Ørnes, Bodø, Stamsund, Svolvær.

Etter at vi har krysset Polarsirkelen starter jakten på lyset. Vi markerer begivenheten med en Polarsirkeldåp på dekk. Nå har du også muligheten til å lære mer om fenomenet Aurora Borealis, som vi kaller nordlyset, og til å bli med på et ekte
vikinggilde. Senere seiler vi gjennom det dramatiske og trange Raftsundet. Hvis vær- og isforholdene tillater det, seiler vi også inn den vakre Trollfjorden hvor vi serverer ferske fiskekaker på dekk.

4E Lofotr Vikinggilde

Dag 5: Tromsø, porten til Ishavet
Havner vi besøker i dag: Stokmarknes, Sortland, Risøyhamn, Harstad, Finnsnes, Tromsø, Skjervøy.

Etter en stopp i Harstad fortsetter vi til Tromsø. Bli med på en forfriskende hundesledetur gjennom det arktiske landskapet. Nå er det store sjanser for å kunne se det fantastiske nordlyset. Vi samler oss på dekk for å oppleve naturens magiske lysshow.

5A Ishavsbyen Tromsø
5B Hundekjøring
5D Polarhistorisk byvandring
5E/5F Villmarkscamp opplevelser

Dag 6: Honningsvåg og Nordkapp
Havner vi besøker i dag: Øksfjord, Hammerfest, Havøysund, Honningsvåg, Kjøllefjord, Mehamn, Berlevåg.

Honningsvåg er nærmeste havn til spektakulære Nordkapp, platået som stiger opp fra havet på 71°10 ’21 ”nord. Her er du bare 2000 kilometer fra den geografiske Nordpolen. Bli med på et foredrag om den samiske kulturen og historien
som fortelles med bilder, ord og musikk. Senere passerer vi den gamle offerplassen, klippeformasjonen Finnkjerka som er vakkert opplyst. Blir du med på snøscootertur i Lappland får du en enestående sjanse til å se nordlyset flimre over den
stjerneklare nattehimmelen.

6A Nordkapp
6D Scootertur i Lappland

Dag 7: Kirkenes, reisens vendepunkt
Havner vi besøker i dag: Båtsfjord, Vardø, Vadsø, Kirkenes.

Reisens vendepunkt ligger bare 10 km fra den russiske grensen. I Kirkenes finner du det fantastiske snøhotellet. Byen er også utgangspunktet for mange av de spennende utfluktene våre, fra hundekjøring til turer til den russiske grensen. Kirkenes har også mange små museer som forteller om stedets historie og kulturarv. Mørketiden strekker seg fra 21. november til 21. januar. Det er likevel ikke helt mørkt i denne perioden, når været er gunstig er kan lyset og fargene på himmelen være
helt utrolig.

7A Den russiske grensen
7C Snøscootersafari
7D Kirkenes Snøhotell
7F Huskyopplevelser

Sørgående rundtur

Dag 7: Kirkenes, reisen sørover
Havner vi besøker i dag: Kirkenes, Vardø, Båtsfjord, Berlevåg.

Når vi reiser sørover vil vi få havnene vi tidligere passerte om natten, på dagtid. På ettermiddagen legger vi til i Vardø, Norges østligste havn. Vi fortsetter langs Varangerhalvøya til Båtsfjord før skipet ankommer Berlevåg på kvelden.

Dag 8: Hammerfest og Tromsø
Havner vi besøker i dag: Mehamn, Kjølle-fjord, Honningsvåg, Havøysund, Hammerfest, Øksfjord, Skjervøy, Tromsø.

Før oppholdet i Hammerfest, koser vi oss med en ”Energikaffe” og et kort foredrag om ”Melkøya – Verdens nordligste gassanlegg ”om bord. Neste stopp blir Tromsø der du er invitert til å bli med på en helt spesiell musikkopplevelse,  midnattskonsert i Ishavskatedralen.

8F Snøscootertur i polarnatten
8E Arktisk Energi
8C Midnattskonsert i Ishavskatedralen

Dag 9: Vesterålen og Lofoten
Havner vi besøker i dag: Tromsø, Finnsnes, Harstad, Risøyhamn, Sortland, Stokmarknes, Svolvær, Stamsund.

I dag kan du fryde deg over den fantastiske utsikten til lune viker og et herlig fjellandskap i vinterdrakt. Vi stopper ved Stokmarknes, før vi fortsetter gjennom Raftsundet, en pittoresk og liten kanal mellom Vesterålen og Lofoten. Som en hyllest til Lofotens fiskehistorie, viser kokken vår hvordan man fileterer dagens fangst på dekk.

9A En smak av Vesterålen

Dag 10: Polarsirkelen, Syv Søstre
Havner vi besøker i dag: Bodø, Ørnes, Nesna, Sandnessjøen, Brønnøysund, Rørvik.

Opplev Helgelandskystens hundrevis av holmer og bratte granittvegger dekket av snø. Vi krysser Polarsirkelen igjen, og det finnes mange legender og myter langs denne delen av kysten. Blant annet sagnet om De Syv Søstre, eller historien om
hvordan pilen fra Hestmannens bue dannet hullet i fjellet Torghatten. Du får også muligheten til å besøke det prisbelønte kystmuseet på Rørvik.

Dag 11: Trondheim og Kristiansund
Havner vi besøker i dag: Trondheim, Kristiansund, Molde, Ålesund.

I dag får du mulighet til å utforske Trondheim. Nidarosdomen, hvor tre dronninger og syv konger har blitt kronet, er Skandinavias største middelalderbygg. De norske kronjuvelene er utstilt i erkebispegården ved siden av. Senere, underveis
til Kristiansund, får du sett de snødekte toppene av Romsdalsalpene som glimter i bakgrunnen.

11A Trondheim og Nidarosdomen
11D Byvandring i Trondheim

Dag 12: Bergen , reisens slutt
Havner vi besøker i dag: Ålesund, Torvik, Måløy, Florø, Bergen.

Få mest mulig ut av den siste dagen om bord på Hurtigruten. Du har fortsatt noen få nautiske mil igjen av det fascinerende vinterlandskapet, som for eksempel det vakre Nordfjord under Jostedalsbreen. Et par nautiske mil sør for dette krysser vi
munningen av Sognefjorden. Og gå ikke glipp av den praktfulle skjærgården fra Fedje og inn mot Bergen, byen mellom de syv fjell.

12A Bergen Bysightseeing

Foto: Trym Ivar Bergsmo

Skriv ut

Kjekt å vite

 x

Hurtigruten ASA  |  Besøksadresse: Havnegata 2, Postboks 43, 8514 Narvik | Booking: +47 810 03 030|  Telefon: +47 970 57 030| Telefax: +47 970 57 031 | 
E-post: Gå til Kontakt oss | booking@hurtigruten.com |