Ekspedisjonsteamet i Antarktis
Ekspertene våre er her for å sørge for sikkerheten til både gjestene og det sårbare miljøet. De er ditt uvurderlige vertskap gjennom hele ekspedisjonscruiset.
«Jeg gleder meg til å dele min kunnskap om den uforglemmelige naturen vi vil se i Antarktis med gjestene våre, for eksempel når vi ser hval som spiser, pingviner som dukker opp på vannoverflaten og det vakre landskapet.»
– Tudor Morgan, leder i ekspedisjonsteamet
Uovertruffen ekspertise
Ekspedisjonsteamet på Hurtigruten representerer de beste av de beste. Lederen i ekspedisjonsteamet og assisterende ekspedisjonsledere er eksperter innen sikkerhet og bærekraft, og sørger for at utforskingen av disse fjerntliggende destinasjonene gjøres på rett måte.
Sammen med gjesteforelesere og forskere vil de forbedre sjøreisen med sin førstehåndskunnskap og fascinerende innsikt, sørge for at du er helt trygg under landinger, og garantere at fotavtrykket vårt i dette uberørte miljøet blir minst mulig.
Landing og læring
Under reisen til det storslåtte kontinentet Antarktis, vil ekspedisjonsteamet ta føringen på landinger og småbåtcruise, og på valgfrie kajakkturer og camping hvis forholdene tillater det.
Vi holder en briefing før hver landing, slik at du er klar over potensielle risikofaktorer og strenge protokoller med tanke på det lokale dyrelivet. Det holdes foredrag både på og av skipet, om en rekke forskjellige temaer. Noen eksempler:
- fugler og marine pattedyr
- havforskning og geologi
- sjøis og isbreer
- klima
- historie og fortellinger om polarekspedisjoner
- fotografi
Ekspedisjonsteamet i Antarktis
Bli kjent med noen av ekspertene i ekspedisjonsteamet som du kan treffe på en sjøreise til Antarktis:
Tudor Morgan
Ekspedisjonsleder England

Tudor er en av våre mest erfarne ekspedisjonsledere. Han har jobbet for British Antarctic Survey og bodde sør for den antarktiske polarsirkelen i over to år.
Han har også jobbet med Antarctic Heritage Trust med restaurering av historiske steder i Antarktis, og var operasjonsleder i IAATO.
Han er tildelt dronningens polarmedalje for fremragende innsats for antarktisk vitenskap og historie.
Line Overgaard
Ass. ekspedisjonsleder Norge

Line er norsk og vokste opp i Klæbu utenfor Trondheim. I 2001 startet hun som besetningsmedlem i Hurtigruten. Hun jobbet på flere skip langs norskekysten, før hun kom til Fram i 2008. I 2010 fullførte hun studieprogrammet Arktisk naturguide på Spitsbergen.
Dan Busby
Foreleser biologi og ornitologi Canada

Dan har en Master of science-grad i ornitologi. Han har jobbet som biolog for myndighetene i Canada i 30 år, og har derfor lang og variert erfaring med forsknings- og bevaringsaktiviteter. Dan er hyppig brukt som foreleser innen fuglefotografering og temaer innen bevaring av fugl.
Maurice van de Maele Sr
Foreleser historie og antropologi Chile

Maurice er en sosialantropolog fra Chile. I 17 år var han direktør for Martin Gusinde Anthropological Museum i Puerto Williams, der han ledet de fleste arkeologiske studiene av øyene sør for Tierra del Fuego. Han er medlem av Chilean Ornithological Society og Omora Foundation.
Verena Meraldi
Biolog/sjefsforsker Mexico

Verena er født i Mexico City. Hun studerte ved National University (UNAM), og i 2002 tok hun en doktorgrad ved University of Lausanne i Sveits.
Verena har reist til Antarktis siden 2007, og til nordlige strøk som Svalbard, Grønland, Island og Færøyene siden 2014.
Som sjefsforsker har Verena kontakt med forskere som skal reise med Hurtigruten, både for å gjennomføre prosjekter og bidra til gjestenes opplevelse om bord.