
Fantastiske fakta om Sør-Georgia
Sør-Georgia spilte en utrolig viktig rolle i den historiske oppdagelsen av Arktis, men ellers vet man lite om denne lille, isolerte øya. Fra det omstridte eierskapet til grunnleggeren, her er fem fakta om Sør-Georgia.
1. Øya Sør-Georgias territorium er omstridt
Det er generelt akseptert at Sør-Georgia og Sandwich-øyene er under britisk jurisdiksjon og et offisielt britisk oversjøisk territorium. Men siden 1927 har Argentina også påstått eierskap over området. Til tross for at de aldri hadde okkupert territoriet, hevdet Argentina at Sør-Georgia burde falle under deres jurisdiksjon basert på nærhet.
2. Det er ingen faste beboere der og terrenget er ugjestmildt
Sør-Georgia er et avsidesliggende sted og mangel på infrastruktur betyr at ingen kan kalle det sitt faste hjem. Vanligvis er det rundt 30 personer som bor på øya, og de fleste av dem utfører vitenskapelig forskning. Om sommeren, når mer forskning blir gjort, stiger tallet til rundt 40. [1] I tillegg til forskningen jobber en håndfull folk på øyas eneste museum, og det er også en britisk statstjenestemann på stedet for å utføre offisiell virksomhet, en posisjon som roterer etter noen år.
Mangelen på faste beboere kan også skyldes Sør-Georgias mangel på jordbruksland. Øya er dekket av is og snø nesten hele året, og det meste av terrenget er bratt og steinete, bestående hovedsakelig av fjell og isbreer. Vegetasjonen kommer frem om sommeren, men er begrenset til noen varianter av gress og mose.
3. Dette er det siste hvilestedet til Ernest Shackleton
Oppdagelsesreisende Sir Ernest Shackleton seilte først gjennom farvannet rundt øya i 1916, under en ekspedisjon til Antarktis og Sør-Atlanteren - en uheldig reise. Oppdageren var i Sør-Georgia igjen i 1927, men tragisk nok kom han seg aldri hjem fra øya, for han døde av et hjerteinfarkt. Han er begravet i Grytviken, hvor du fortsatt kan besøke hans grav.
4. Den første besøkende: Kaptein Cook
Kaptein James Cook var den første personen som man vet satte sin fot på Sør-Georgia i 1775. Den berømte oppdagelsesreisende dokumenterte sitt besøk på øya og fortalte om den overfloden av elefantseler og pelsseler som han oppdaget her. Hans rapporter viste seg å være svært uheldige for selbestanden, da mengder av fangstmenn raskt fant veien til Sør-Georgia på leting etter disse dyrene.
5. Regjeringen jobber for å få sjøfuglene tilbake til øya
Rotter som kom med skipene til de tidlige oppdagerne har hatt en katastrofal effekt på øyas sjøfugl-bestander. For å bekjempe problemet går de lokale myndighetene til radikale skritt for å utrydde rottene. Heldigvis har disse tiltakene vist seg vellykkede, og man håper at nå som gnagerne som jakter på eggene deres er under kontroll, vil ti millioner sjøfugl komme tilbake til Sør-Georgia.2
Med variert dyreliv og et spennende iskledt landskap, så vel som muligheten til å følge i fotsporene til Kaptein Cook, kan en reise til Sør-Georgia være det rene eventyr. Vi seiler innom Sør-Georgia på utvalgte ekspedisjoner til Antarktis.
1 https://oceanwide-expeditions.com/faq/how-many-people-live-in-south-georgia
2 https://www.theguardian.com/environment/2018/may/09/south-georgia-declared-rat-free-centuries-rodent-devastation